GO 027 Nakaz stosowania osłony

Autor: xyz zyx, Gatunek: Poezja, Dodano: 21 lutego 2017, 12:36:08
[tekst został skasowany przez autora]

Komentarze (9)

 • POLICJA
  06996
  XIII

  2 pkt karne za brak "jak kura w gnat"

  :)

  • A lis
  • 21 lutego 2017, 16:33:58

  Super.

  • Ir _
  • 21 lutego 2017, 21:40:14

  Ja już swoje rzekłam:)

 • ostatni dwuwers zbędny.

 • ciekawe

 • Ja w tym wierszu zobaczyłam trzy oblicza kobiety.
  Pierwsze – to upozowane na różę. Tu kobieta jest piękna, wymagająca. Do kogoś bliskiego zwraca się w sposób chłodny, trochę oficjalny: „Wieczorem proszę mnie przykryć/ kloszem”. Wyniosłości towarzyszy jednak kokieteria. Widać potrzebą zatrzymania przy sobie konkretnego człowieka. Róża, „ze sznurówką z trampek” we włosach – intrygująca. I elegancka! Bo sznurówka jest „z nowych trampek”:)
  Drugie – to naturalne, codzienne, ale też chłodne. Tu już nie ma klosza, jest zwykła kołdra. Tyle, że kołdra też okrywa, oddziela od reszty świata (a także – dotyku) osobę trzymającą „na dystans”. „Oddzielną”. Możesz na mnie patrzeć...
  I trzecie oblicze – szczere. Prośba o pomoc: „Przytrzymaj mnie w nadgarstkach,/ gdy będę odlatywać”. Przytrzymaj w nadgarstkach? Czyli co? Dotknij, mimo tych wszystkich osłon, mimo klosza, koca, kołdry? O co chodzi?
  Może o to, że potrzeba mi (podmiot liryczny) OSŁONY PRZED SAMĄ SOBĄ.
  Może to jest ten nakaz zawarty w tytule wiersza: „Nakaz stosowania osłony”. Nie daj mi odlatywać w to, co nienaturalne. W moje wyobcowanie.
  Ja, wyniosła i chłodna róża, nakazuję Ci (wielka litera!) - osłaniaj mnie przed samą sobą, przed moimi odlotami. Osłaniaj mnie... sobą.
  Nie chcę widzieć „ tygrysów, lisków gryzących tętnice/ przydomowych kur”. Nie chcę się bać.
  Odlot jest oczywiście szerokim pojęciem i puenta nie jest jednoznaczna, widać jednak w niej przełamanie postaw towarzyszących dwóm wcześniej pokazanym wcieleniom.
  Fajny wiersz.

 • jak mistrz w szkiełko zegarka,
  jak kleryk w hostię
  W/g mnie te dwa wersy rozbiegają się, niepotrzebnie zatrzymują: po co mistrz(od czego? Jezusa też nazywa się w różnych tłumaczeniach Mistrzem)patrzy w szkiełko i jest znak równości z klerykiem patrzącym w hostię. Logika mi tu nie pasuje i za dużo pytań.
  Odebrałam podobnie jak Małgorzata, ale nie umiem werbalizować tak ładnie. Dla mnie to są losy/przemiany, jakie się dokonały w jednej kobiecie.
  Najfajniejsza jest ta sznurówka: według powiedzonka: 'jeśli chcesz zatrzymać babę przy sobie, dawaj jej... na lato dziecko, na zimę trampki.: - ))

 • ostatni dwuwers jest bardzo esencjonalny, i nie nalezy sie go wyzbywać.

DODAJ KOMENTARZ: Skasowanych treści nie można komentować